خوش آمدید صبح بخیر،
چنانچه از مشتریان ما هستید لطفآ به پروفایل خود وارد شوید.

دوشنبه 25 شهريور 1398 - 08:29
September 16, 2019 - 08:29
صفحه اصلی / محصولات / سنسور خمشی آرتمن - Artman Bend Sensor + کاتالوگ و datasheet
سنسور خمشی آرتمن - Artman Bend Sensor + کاتالوگ و datasheet
این حسگر نواری قابلیت اندازه گیری زاویه و خمش را با دقت بسیار بالا دارد، فن آوری انحصاری این حسگر برای اولین بار در ایران توسط شرکت آرتمن بدست آمده است.
سنسور خمشی آرتمن - Artman Bend Sensor + کاتالوگ و datasheet

حسگر خمشی چیست؟
این حسگرنشان‌دهنده اندازه خمش است. سادگی عملکرد آن باعث رایج شدنش گردیده است. از این حسگر می‌توان جهت مشخص کردن لرزش، حرکت، برخورد، جریان هوا ، تغییرات زاویه و میزان خمش استفاده کرد.

بطور مثال، دوختن آن به بازوی یک حیوان عروسکی برای نشان دادن عکس‌العمل زمانیکه کودک بازو آنرا تکان می‌دهد، یا قراردادن آن درون یک لوله مربوط به دستگاه‌های پزشکی جهت نظارت بر سرعت حرکت هوا درون لوله (هرچه هوا سریعتر حرکت کند، حسگر بیشتر خم می‌شود.) ویا در ساخت ربات برای اندازه گیری میزان خمش و کاربردهای فراوان دیگر که در ادامه اشاره میگردد.

خصوصیات حسگر:
حسگر خمشی از یک لایه تشکیل شده است که توسط لایه‌ای دیگر مانند پلاستیک پوشش داده شده است. رسانایی الکتریکی آن زمانیکه خم می‌شود تغییر می‌کند. این خصیصه امکان عملکرد غیرمکانیکی را در سنجش الکتریکی و فن‌آوری محرک فراهم می‌سازد.
این حسگر شامل یک غشاءِ خاص پلاستیکی با یک نوع ماده حساس است، مقاومت الکتریکی این ماده به گونه‌ای است که مقاومتش در مقابل خم شدن بیشتر، کمتر می‌شود. شما می‌توانید از سنسور به عنوان یک نشان‌دهنده دقیق تغییرات استفاده کنید.حسگر خمشی کاملاً مستقل بوده و برای سنجش میزان خمش نیازی به هیچ اجزای مکانیکی دیگری ندارد. از این رو مستعد خرابی و نقصان مکانیکی خارجی نیست و به همین دلیل در مقابل حسگرهای رقیب دیگر با عملکرد مشابه از عمر طولانی‌تری برخوردار است. عمر طولانی به معنای از کار افتادگی‌های کمتر سیستم بعلت عیوب مکانیکی است که همین مسئله این حسگر را قابل اعتمادتر و ارزان‌ترمی‌کند.

تغییر مقاومت در اثر خم کردن نسبت به مقاومت کل آن بسیار بالا می باشد، بنابراین با تبدیل تغییرات مقاومت به ولتاژ و به کارگیری یک مبدل آنالوگ به دیجیتال ساده میتوان تغییرات زاویه را با دقت بسیار بالایی بدست آورد.
سبک و نازک.
قیمت مناسب.


کاربردهای حسگر:
این حسگر در زمینه های مختلف رباتیک، پزشکی، خودروسازی، ورزشی، تجهیزات حضور در دنیای مجازی، تجهیزات ثبت حرکت (Motion Capture) و در نهایت ساخت بسیاری از صنایع پیشرفته کاربرد فراوان دارد.

پروژه انجام گرفته:
شرکت آرتمن در جهت توسعه کاربردهای این حسگر، محصول منحصر بفرد دستکش ثبت حرکت را با استفاده از حسگرهای خمشی آرتمن تولید نموده است.
دستکش ثبت حرکت یکی از پیشرفته ترین تجهیزات جانبخشی به کارکترهای انیمیشن در دنیاست. این دستکش زمان جانبخشی (Animate) کاراکترها را به کمتر از یک پنجم روش سنتی آن تقلیل می دهد و به علت برخورداری از دقت بالا کوچکترین حرکتهای مد نظر کاربر را به کاراکتر انتقال میدهد.


برای مثال در یکی از نوآوریهای جدید خودرو سازهای مطرح دنیا میتوان به نمونه زیر توجه نمود:
براساس گزارش مدیریت ملی ایمنی حمل و نقل بزرگراه‌ها (NHTSA)، علت مرگ بیش از 130 کودک و نوجوان را به سرعت و نیروی بازشدن کیسه هوا به سمت مسافرنسبت داده است. انتظار می‌رود این تلفات در قرن جاری به نوبه خود در هر هفته یک قربانی بگیرد، نصب کیسه هوای مسافر بر روی تمامی اتومبیل‌های سواری و کامیونت‌ها فروخته شده در ایالات متحده الزامی شده است.
خودروسازان و تنظیم کنندگان موافقت کردند که راه حل سیستم هوشمند کیسه هواست. این سیستم‌های هوشمند نه تنها حضور سرنشین را تشخیص می‌دهد بلکه می‌تواند اندازه و موقعیت سرنشین را نیز تشخیص دهد. این اطلاعات می‌تواند سرعت باز شدن کیسه هوا را با موقعیت نشستن سرنشین در لحظه برخورد متناسب سازی نماید.سنسورهای قابل اعتماد صندلی آنالوگ مانند تکنولوژی سنسورهای خمشی)، جزءِ کلیدی این سیستم هوشمند هستند.
در نوامبر و اکتبر سال 1997، «شرکت لیر» سنسور خمشی تشک صندلی برای استفاده در سیستم‌های هوشمند کیسه هوا در آلمان، فرانسه و اسپانیا را رو نمایی کرد. دیگر شرکت‌های اروپایی برای کاربردی کردن این سنسورها ابراز علاقه کردند. به همین منظور شرکت‌های جنرال موتورز، فورد، کرایسلر، TRW، لیر، TAKATA، مگنا، Allied Signal، Autoliv، جانسون کنترل، زیمنس و دلفی، سنسورهای خمشی را در صندلی سرنشین کاربردی کرده و عکس‌العمل‌ها مثبت اعلام شد.
این سنسور می‌تواند نشستن کودک و مسافر بزرگسال را بر روی صندلی تشخیص دهد و در صورتی که فردی پایین‌تر از 30 کیلو وزن داشته باشد کیسه هوا را غیرفعال کند. با در نظر داشتن فروش سالانه 15.000.000 در امریکای شمالی و 55.000.000 در کل دنیا، فقط در صنعت خورو سازی فرصت بازار فوق‌العاده‌ای در انتظار این محصول است.

دانشجویان، محققان و صنعتگران عزیز:
از آنجا که تا به امروز بدلیل تحریم های اقتصادی و همچنین تکنولوژی پیچیده و انحصاری تولید این حسگرها ، بسیاری از ایده ها و ابداعات و صنایع پیشرفته داخلی نتوانسته اند از وجود این حسگرها استفاده کنند ، اکنون این موقعیت فراهم گردیده تا بسیاری از عقب افتادگی های صنعتی را با وجود این حسگرها و البته ایده های نو وکارآمد شما عزیزان جبران نمود. به عنوان نمونه با بومی شدن تولید این حسگرها در ایران، هزینه تولید و فروش دستکش آرتمن یک دهم مشابه خارجی آن گردیده است.حسگرهای خمشی و محصولات در حال تولید :
تجهیزات فیزیو تراپی
دسته بازی های رایانه ای
لباسهای هوشمند
تختخواب های هوشمند
ربات های کاوشگر
کنترل کننده های سیالات
عروسک های تعاملی و ...

افتخارات کسب شده توسط حسگر خمشی آرتمن :
ثبت شده در اداره مالکیت صنعتی و اختراعات .
برگزیده هفتمین جشنواره ملی فن آفرینی شیخ بهائی در بخش فن آفرینان.
محصول معرفی شده ازمعاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با قابلیت صادرات.
محصول معرفی شده درنمایشگاه دستاوردهای نوآوری و فن آفرینی بخش صنعت و معدن.
محصول معرفی شده به عنوان پیشتازان توسعه بر مبنای دانایی از بنیاد ملی نخبگان.
بکارگیری در انجمن تحقیقات دانشکده صنعتی شریف ( پروژه تبدیل زبان ناشنوایان به کلام )
datasheet
کاتالوگ